27 czerwca 2023

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego API

Ponieważ cyfrowy świat stale się rozwija, płynne łączenie różnych systemów staje się coraz bardziej pożądane. To właśnie tutaj pojawiają się interfejsy programowania aplikacji (API). Są one magicznym łącznikiem, który sprawia, że wszystko działa. Z racji tego, że interfejsy API stały się koniecznością, pojawiły się obawy dotyczące bezpieczeństwa. Nasuwa się pytanie, jak stworzyć bezpieczny i solidny cyfrowy ekosystem dla swoich aplikacji?

Zrozumienie bezpieczeństwa API

API to skrót od Application Programming Interface, czyli Interfejs Programowania Aplikacji. Składa się ze zbioru reguł ściśle opisujących, jak powinna przebiegać interakcja między komponentami programowymi. Implementacja API jest zestawem rutyn, protokołów i rozwiązań informatycznych do budowy aplikacji komputerowych. Dodatkowo może korzystać z komponentów graficznego interfejsu użytkownika.

Dlaczego bezpieczeństwo API jest ważne?

Interfejsy API są wykorzystywane przez firmy do łączenia ze sobą różnych usług i przesyłania danych, co sprawia, że naruszenie bezpieczeństwa API jest potencjalną przyczyną wycieków danych. Gartner donosi, że 90% aplikacji internetowych jest narażonych na większe ryzyko ataku za pośrednictwem odsłoniętych interfejsów API niż za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Dla hakerów oznacza to, że mogą ominąć środki bezpieczeństwa i dostać się do krytycznych informacji, lub użyć go jako tylne drzwi. Najczęściej identyfikowane cyberzagrożenia to:

 • Podatność na autoryzację na poziomie obiektu
  Odnosi się do słabości bezpieczeństwa, w której atakujący manipuluje identyfikatorem żądania, umożliwiając mu naruszenie ograniczeń dostępu i potencjalne naruszenie konta innego użytkownika.
 • Podatność na autoryzację na poziomie funkcji
  Ma miejsce, gdy zasada "najmniejszych uprawnień" nie jest przestrzegana prawidłowo. Cyberprzestępcy mogą być w stanie wykonywać ważne polecenia lub dostać się do miejsc, które są przeznaczone tylko dla użytkowników wysokiego poziomu.
 • Nadmierna ekspozycja danych
  Na pytania przesłane do aplikacji za pośrednictwem API, zwracane odpowiedzi często udostępniają więcej danych niż jest to konieczne lub istotne dla danego żądania. Mimo, że te dodatkowe dane mogą nie być wyświetlane użytkownikowi, ta “nadwyżka informacji” może być “kopalnią złota” dla hakerów.
 • Niewłaściwe zarządzanie zasobami
  Ciągły pośpiech zespołu często prowadzi do zaniedbania niezbędnej dokumentacji. Może to skutkować ujawnieniem i zapomnieniem punktów końcowych. Ponadto programiści mogą mieć trudności z wykorzystaniem starszych interfejsów API z powodu niejasnych wytycznych dotyczących implementacji.
 • Niewystarczające zarządzanie zasobami i ograniczanie szybkości
  Jeśli punkty końcowe API nie mają ograniczeń co do liczby lub rozmiaru żądań, stają się podatne na ataki typu DoS (Denial of Service) i brute-force.
 • Wady implementacji
  Ważne jest, aby upewnić się, że dane żądań są odpowiednio analizowane i weryfikowane.  Niezastosowanie się do tego wymogu może pozostawić systemy otwarte na ataki typu command lub SQL injection, które mogą mieć poważne konsekwencje, takie jak nieautoryzowany dostęp lub wykonanie złośliwych poleceń.
 • Podatność na masowe przypisywanie
  Frameworki programistyczne często zapewniają funkcjonalność, która pozwala na wstawienie wszystkich otrzymanych danych z formularza online do bazy danych lub obiektu za pomocą jednej linii kodu, znanej jako masowe przypisanie. Bez odpowiednich specyfikacji, może powstać podatność na wiele wektorów ataku. Ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie wprowadzane dane są akceptowalne i bezpieczne, aby zapobiec wszelkim lukom w zabezpieczeniach. Do tego niezbędnym narzędziem jest skaner podatności.

Jak zapobiegać atakom na API? Rozwiązaniem mogą być platformy do zarządzania podatnościami

Jednym z takich narzędzi jest Holm Security. Dzięki ciągłemu, zautomatyzowanemu skanowaniu i zaawansowanej technologii, rozwiązanie wykrywa różnego typu błędy w konfiguracji oraz podatności w aplikacjach webowych i API, automatycznie identyfikując serwery internetowe, języki programowania i bazy danych. Kiedy tylko wykryte zostaną nowe luki, administrator otrzymuje powiadomienia e-mailowe, SMS albo za pośrednictwem Slack i Teams, co daje pełną ochronę infrastruktury IT, oraz redukuje konflikty między zespołami.

Chcesz wiedzieć więcej o Holm Security?

Obejrzyj bezpłatny webinar “Holm Security - Zarządzanie podatnościami w sieci!”!

Autorem tekstu jest Joanna Świerczyńska

Patryk Ćwięczek

Patryk Ćwięczek
junior product manager Holm Security

Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
cwieczek.p@dagma.pl