Podstawowe zagadnieniaSzkolenia antyphishingowe 

Na czym polega szkolenie antyphishingowe?

Wystarczy jedno nieuważne kliknięcie, aby cała sieć padła ofiarą przestępców. Dbanie o to, by pracownicy potrafili bronić się przed próbami phishingu, a także wiedzieli, na czym one polegają, jak je rozpoznać i jak na nie reagować, wymaga ciągłej pracy.

Szkoleniach antyphishingowe korzystają z realistycznych prób wyłudzenia danych przeprowadzanych w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach, dzięki czemu pracownicy mają okazję zaznajomić i uodpornić się na techniki używane przez prawdziwych przestępców.

Chroń siebie i swoją firmę przed phishingiem

Czemu warto się szkolić

Chroń swoje dane

Ochrona wrażliwych informacji

Dlaczego warto być świadomym zagrożenia Czy Twoja firma jest chroniona przed atakami phishingowymi?

Jeżeli nie wiesz, co ten termin oznacza, tutaj znajdziesz krótkie wyjaśnienie. Phishing polega na wysyłaniu nieprawdziwych informacji i podszywaniu się pod prawdziwą firmę, by przekonać ofiarę do ujawnienia swoich danych osobowych.

Phishing może mieć różne formy i cele. Cyberprzestępcy może na przykład zależeć na danych osobowych lub hasłach, które będzie próbował wyłudzić od pracowników za pomocą złośliwych wiadomości e-mail. Jeżeli taki pracownik otworzy link zawarty w otrzymanej wiadomości, to koniec.

Właśnie dlatego tak ważne jest szkolenie swoich pracowników. Jeżeli pracownik otworzył taki link, nawet jeżeli miał dobre intencje, to naraził sieć firmy na ataki ransomware, wycieki danych oraz szereg innych zagrożeń.

Czy Twoja firma jest chroniona przed atakami phishingowymi?

Chroń swoje dane Potencjalne skutki phishingu

Straty ponoszone przez firmy wskutek phishingu sięgają zatrważających kwot. Według ENISA (Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa) w trakcie trwania pandemii COVID-19 w ciągu jednego miesiąca zaobserwowano wzrost liczby ataków phishingowych o aż 667%.

Najlepsze, co możesz zrobić dla swojej firmy, to chronić swoje dane, a do tego niezbędna jest odpowiednia wiedza. Oto, co musisz wiedzieć o phishingu oraz tym, w jaki sposób szkolenia z cyberbezpieczeństwa mogą uratować Twoją działalność.

Ochrona firmy przed tego typu zagrożeniami pozwoli Ci zaoszczędzić na dłuższą metę bardzo dużo pieniędzy. Ofiarą cyberataków najczęściej padają małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet pojedynczy atak może skutkować milionowymi stratami.

Potencjalne skutki phishingu

Ochrona wrażliwych informacji Broń się przed atakami phishingowymi

Każda sieć ma wiele słabych punktów – a najważniejszym z nich są pracownicy. Jeżeli osoby, które zatrudniasz, nie stosują dobrych praktyk, Twoja firma jest narażona na groźne ataki takie jak phishing. W erze cyfryzacji większość spółek opiera swoją działalność na danych. Dla niektórych z nich dane stanowią wręcz podstawę działalności. Celem ataku mogą być dane wrażliwe takie jak dane kart płatniczych, numery PESEL, a nawet dane finansowe Twojej firmy.

Ale to nie wszystko. Jeżeli działasz w branży medycznej, ubezpieczeniowej lub edukacji, w Twojej sieci znaleźć można pewnie jeszcze więcej wrażliwych danych. Przeciętna firma potrzebuje średnio 197 dni, żeby wykryć włamanie, a potem kolejne 69 dni, żeby usunąć skutki naruszenia bezpieczeństwa danych. Wyobraź sobie, ile szkód można wyrządzić w tym czasie. Plan reagowania w przypadku katastrofy to jedno, ale jeszcze ważniejsze jest zapobieganie takim wypadkom. To z kolei zaczyna się od zwiększania świadomości.

Broń się przed atakami phishingowymi

Rodzaje phishingu

Phishing mailowy

Phishing to próba kradzieży danych osobowych lub włamania się na konto przy pomocy fałszywego e-maila, wiadomości, reklamy lub strony przypominającej te, które zwykle odwiedzasz.

Spear Phishing

Ukierunkowany wariant phishingu, w przypadku którego przestępcy udają zaufane źródło, próbując przekonać Cię do ujawnienia poufnych informacji, danych osobowych lub innych wrażliwych danych.

Whaling

Celem tego typu ataków padają wysokiej rangi kierownicy spółek, którzy w rezultacie mogą ujawnić wrażliwe informacje i dane firmy. W tym przypadku przestępcy bardzo ostrożnie wybierają swoje cele pod kątem dostępu i władzy, jaką mają w swoich organizacjach.

Domain Spoofing

Domain spoofing polega na podszywaniu się pod zaufaną firmę lub jej pracownika przy użyciu fałszywej strony.

HTTPS Phishing

Cyberprzestępcy często wykorzystują HTTPS w odnośnikach, by zwabiać ofiary na złośliwe strony, które na pierwszy rzut oka wydają się bezpieczne. Należy pamiętać, by nie ufać stronom tylko dlatego, że mają ikonę kłódki lub adres, który zaczyna się od HTTPS.

Ataki typu watering hole

Tego typu atak ma miejsce wtedy, gdy cyberprzestępca infekuje złośliwym oprogramowaniem lub plikami do pobrania stronę, którą często odwiedzają pracownicy Twojej firmy (np. portal branżowy lub strony dostawców).

Jak wykrywać ukierunkowane próby phishingu

Większość z nas wie, że nie należy otwierać odnośników znajdujących się w napisanych dziwną czcionką i łamaną angielszczyzną wiadomościach pochodzących od „nigeryjskiego księcia”. Niektóre ataki mogą być jednak bardzo ukierunkowane.

Masz pewność, że żaden z Twoich pracowników nie otworzyłby linku w wiadomości rzekomo pochodzącej od firmy, która dostarcza Ci papier? Właśnie dlatego szkolenie antyphishingowe pracowników jest takie ważne. Pracownicy muszą wiedzieć, jak zapobiegać cyberprzestępczości, zanim będzie za późno.

Symulowane kampanie phishingowe i socjotechniczne takie jak spear phishing, czyli zaplanowane i złożone ataki na konkretne osoby, stanowią skuteczne narzędzie nauki. Tego typu ataki są wysoce skuteczne, jeżeli trafią na nieprzygotowany cel, ponieważ wystarczy jedynie otworzyć link. Regularne szkolenia pomogą zwiększać świadomość zagrożenia i promować sceptyczną postawę wśród pracowników, uodparniając ich na przyszłe próby wyłudzeń danych.

Dlaczego warto prowadzić szkolenia antyphishingowe

Phishing to niestety najczęstszy rodzaj cyberataków, w związku z czym pracownicy muszą być świadomi ryzyka, jakie stwarza. To dobrze, jeżeli właściciel albo kierownik firmy jest świadomy zagrożenia, ale przestępca może uzyskać dostęp do Twojej sieci z każdego komputera będącego częścią systemu. Pracownicy to najsłabsze ogniwo, ale mogą oni również stać się najskuteczniejszą obroną przed próbami phishingu. Rozpoznawanie i zgłaszanie prób phishingu wymaga jednak doświadczenia. To właśnie ono jest najlepszym nauczycielem.

Jak zgłaszać próby phishingu

O każdej próbie wyłudzenia należy informować operatora poczty elektronicznej, zespół IT oraz odpowiedzialne za te kwestie organy państwowe. Pamiętaj, że cyberprzestępcy mogą tworzyć nowe konta i próbować nowych sposobów, by wyłudzać dane. Właśnie dlatego to takie ważne, by Twoja organizacja była na bieżąco z ich taktykami.

Pamiętaj, że nawet jeśli Ty nie dasz się złapać, ktoś inny na pewno już tak. Dzięki raportowaniu możesz pomóc komuś (w tym i samemu sobie) uniknąć ataku w przyszłości.

Dlaczego warto zgłaszać podejrzane wiadomości

Ograniczanie

Zgłaszanie podejrzanych wiadomości e-mail pomaga ograniczyć liczbę wiadomości pochodzących od naciągaczy.

Ochrona

Zgłaszanie e-maili phishingowych pomaga stosownym organom państwowym szybko reagować na zagrożenia oraz chronić innych przed przestępcami.

Zbuduj ludzki firewall

Chroń wrażliwe dane osobowe i unikaj kosztownych naruszeń bezpieczeństwa