Interfejsy API zrewolucjonizowały sposób, w jaki udostępniamy i wykorzystujemy dane, umożliwiając płynną komunikację między aplikacjami i systemami. Szybkie wdrożenie API zapewnia jednak cyberprzestępcom jeszcze więcej punktów styku, dzięki którym mogą dostać się do Twojej organizacji. Aby zapewnić cyberbezpieczeństwo i niezawodność interfejsów API, należy sprostać następującym wyzwaniom:
Autoryzacja i uwierzytelnianie
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo API, musimy mieć pewność, że tylko właściwe osoby i aplikacje mogą uzyskać dostęp do danych i funkcji dostarczanych przez API. Słaby system uwierzytelniania może zostać wykorzystany na wiele sposobów, w tym do kontrolowania kont użytkowników, kradzieży danych lub angażowania się w nieuczciwe działania.
Ataki typu blokada usług (DoS)
Ataki typu blokada usług (Denial of Service) mogą być wykorzystywane do przeciążania interfejsów API oraz uniemożliwiania legalnym użytkownikom dostępu do nich. Brak środków bezpieczeństwa może sprawić, że interfejsy API staną się łatwym celem ataków DDoS, które mogą być wykrywalne łagodzone lub zapobiegane.
Ochrona danych
Interfejsy API często mają do czynienia z wrażliwymi danymi. Kluczowym jest zapewnienie tym informacjom bezpieczeństwa zarówno podczas przesyłania, jak i przechowywania. Wymaga to wdrożenia szyfrowania, kontroli dostępu i innych środków zabezpieczających dane.
Ataki typu injection
Interfejsy API i aplikacje internetowe korzystają z tego samego języka i technologii, co oznacza, że są podatne na podobne cyberzagrożenia, takie jak ataki typu SQL injection.