Cyberzagrożenia Ransomware

Ataki ransomware to jedno z największych zagrożeń dla organizacji na całym świecie, powodujące każdego roku miliardowe straty. Nie chodzi tu jednak jedynie o skutki finansowe, ale o wpływ, jaki tego typu ataki mają na świadczenie kluczowych usług, co stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Celem ataku ransomware może stać się każdy podmiot.

Czym jest ransomware?

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które szyfruje dane ofiary w celu wymuszenia od niej okupu. Dane ofiary zostają zablokowane, przez co nie jest ona w stanie korzystać ze swoich plików, baz danych czy aplikacji. Ponowny dostęp danych możliwy jest jedynie po zapłaceniu okupu, w przeciwnym razie zostaną one permanentnie usunięte.

Ransomware często rozprzestrzenia się po całej sieci, atakując bazy danych i serwery plików w celu szybkiego osłabienia całej organizacji. Często zdarza się, że dany podmiot pada ofiarą takiego ataku wielokrotnie, szczególnie jeżeli system nie został odpowiednio oczyszczony.

Przykłady ataków ransomware Wymagania cyberbezpieczeństwa

Najczarniejszy scenariusz to taki, w którym ransomware infekuje całą sieć w Twojej organizacji, szyfrując duże ilości danych i wyrządzając tym samym ogromne szkody.

W jaki sposób ransomware może zaszkodzić Twojej organizacji

Złośliwa wiadomość e-mail

Niemal wszystkie ataki ransomware zaczynają się od niewinnie wyglądającej wiadomości, wysłanej przez rzekomo znanego nadawcę lub markę.

Plik do pobrania

W wiadomości ofiara proszona jest o pobranie i uruchomienie pliku zawierającego wirus. Plik ten przesyłany jest jako załącznik do wiadomości lub w jej treści znajduje się link do jego pobrania.

Infekcja i rozprzestrzenianie się

Wirus infekuje komputer i zaczyna szukać okazji, by rozprzestrzenić się po całej sieci Twojej organizacji. Szuka on podatności sieciowych w celu zainfekowania wszystkich możliwych systemów, wyrządzając katastrofalne szkody.

Żądanie okupu

Ransomware wykrada wrażliwe dane, żądając okupu w zamian za ich niepublikowanie, albo też całkowicie usuwa pliki. Możliwe jest też zaszyfrowanie wszystkich przechowywanych lokalnie dokumentów, które zostaną odszyfrowane dopiero po wpłaceniu okupu, zwykle w Bitcoinach.

Skuteczna ochrona przed atakami ransomware Jak chronić się przed ransomware?

W większości przypadków ofiarami są podatne systemy operacyjne i oprogramowanie. Dbanie o regularne aktualizowanie systemów operacyjnych i programów znacząco zmniejsza liczbę luk, przez które może wkraść się złośliwe oprogramowanie. Wdrożenie narzędzia umożliwiającego zarządzanie podatnościami pomoże Ci wykrywać słabe punkty w komputerach i systemach, zanim staną się one problemem.

Podnoszenie świadomości

Odpowiednio przygotowani pracownicy znacząco obniżają ryzyko, że Twoja organizacja padnie ofiarą ataku ransomware lub wycieku danych.

Aktualny antywirus

Korzystaj z aktualizowanego na bieżąco programu antywirusowego, który skanuje wszystkie programy pobierane z Internetu przed ich uruchomieniem.

Ciągłe tworzenie kopii zapasowych

Pamiętaj, by na bieżąco robić kopie zapasowe danych oraz mieć plan odzyskiwania krytycznych informacji. Regularnie testuj proces odzyskiwania plików, aby mieć pewność, że kopie zapasowe działają tak, jak należy. Kopie danych przechowuj w oddzielnym miejscu bez dostępu do Internetu, aby uniemożliwić ich zainfekowanie lub sabotaż.

Ograniczenie uprawnień użytkowników

Ogranicz uprawnienia użytkowników dotyczące instalowania i uruchamiania niechcianych programów. Użytkownicy powinni mieć jak najmniejsze uprawnienia w systemie. Ograniczenie ich uprawnień pomaga unikać uruchamiania programów ransomware, a już na pewno ogranicza możliwość rozprzestrzeniania się tego typu ataków po sieci.

Ataki ransomware

Ataki ransomware potrafią przybierać najróżniejsze formy. Oto kilka najgłośniejszych ataków tego typu.

CryptoLocker

CryptoLocker to jeden z najpopularniejszych rodzajów ransomware. Pierwszy botnet CryptoLocker został zamknięty w maju 2014 r., ale do tego czasu hackerom udało się wyłudzić od ofiar ponad 3 mln dolarów. CryptoLocker zyskał ogromną popularność wśród hackerów, chociaż używane obecnie warianty nie wywodzą się w bezpośredniej linii od pierwotnej wersji tego programu.

WannaCry

W 2017 r. WannaCry trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie wskutek fali ataków na 200 tys. organizacji w ponad 150 krajach. Ten rodzaj ransomware infekował komputery z systemem Windows za pomocą luki znanej jako EternalBlue. Infekowane były przestarzałe i nieaktualizowane systemy, które stawały się bezużyteczne, przez co firmy traciły czas i zyski.

Petya

Petya, nazwany tak na cześć filmu Golden Eye z 1995 roku z Jamesem Bondem w roli głównej, został po raz pierwszy wykryty w marcu 2016 r. Niestety skutki infekcji nie były czysto fikcyjne. W odróżnieniu od niektórych rodzajów ransomware Petya szyfruje całe systemy. Petya nadpisywał główny rekord rozruchowy, przez co system operacyjny nie był w stanie się włączyć

Ryuk

Ransomware Ryuk stało się modne w 2020 r., kiedy to stanowiło ponad jedną trzecią wszystkich ataków tego typu. Ryuk szyfruje pliki o krytycznym znaczeniu dla firmy, żądając wysokiego okupu – zwykle w wysokości kilku milionów, a jego ofiarą często padają firmy, szpitale i organizacje rządowe.

Bad Rabbit

Bad Rabbit rozprzestrzenia się za pośrednictwem fałszywych aktualizacji Adobe Flash dostępnych do pobrania z zainfekowanych stron internetowych. Ofiarą tego oprogramowania padały głównie organizacje w Rosji i Europie Wschodniej, ale nadal pozostaje ono globalnym zagrożeniem. Po zainfekowaniu komputera program ten przekierowuje użytkownika do strony z żądaniem okupu w wysokości 0,5 Bitcoina.

Maze

W 2019 r. ransomware Maze trafiło na pierwsze strony gazet po tym, jak wskutek infekcji do sieci wyciekły dane ofiar, głównie dokumentacja medyczna. Maze zainfekowało również firmę Xerox Corporation, skutkując kradzieżą ponad 100 GB danych.

Dbaj o bezpieczeństwo swojej organizacji Potencjał nowoczesnego zarządzania podatnościami

Niełatwo jest zadbać o to, by całe środowisko IT Twojej organizacji było na bieżąco aktualizowane i bezpieczne. Nasza nowoczesna platforma do zarządzania podatnościami obejmuje zarówno sprzęt, jak i zasoby ludzkie, dzięki czemu jesteś w stanie bez problemu wykrywać, zapobiegać i reagować na podatności. Dzięki niej możesz nieustannie szkolić swoich pracowników z najnowszych cyberzagrożeń oraz wykrywać luki w zabezpieczeniach u pracowników zdalnych, w systemach chmurowych, technologii operacyjnej oraz środowisku kontenerowym. 365 dni w roku, 24 godziny na dobę.

Przekonaj się, jak Holm Security może pomóc Ci zagwarantować bezpieczeństwo swojej organizacji.

Odkryj platformę