14 maja 2025
SOC a zarządzanie podatnościami: Czy potrzebujesz obu?
Z roku na rok coraz więcej organizacji wdraża program do zarządzania podatnościami, ale wiele z nich także rozważa wdrożenie Security Operations Center (SOC). Jest to naturalny rozwój, ponieważ poprawia się ogólny poziom dojrzałości i świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa. Istotnym składnikiem SOC jest element ludzki - stojący za większościom produktów cyberbezpieczeństwa. Obejmuje to między innymi monitorowanie zdarzeń przez całą dobę i podejmowanie niezbędnych działań. Sprzęt oraz utrzymanie są kosztowne, więc organizacje zaczęły szukać alternatywnych, opłacalnych rozwiązań. To sprawiło, że rynek outsourcowanych funkcji SOC eksplodował i spodziewamy się, że ten rozwój będzie kontynuowany.
Na co dzień spotykam się z klientami, którzy potrzebują wskazówek dotyczących w szczególności różnic między reaktywną a proaktywną cyberochroną. Często zdarza się, że organizacje zajmują się jednym lub drugim, a nie obydwoma. Jeśli uruchomisz SOC bez proaktywnej obrony, z pewnością będziesz bardziej zajęty i ostatecznie będzie to bardziej kosztowne
Jan Willem Plokkaar
dyrektor sprzedaży na kraje Beneluksu w Holm Security
Różnica między proaktywną a reaktywną cyberochroną
Podstawowymi funkcjami SOC są wykrywanie incydentów i reagowanie na nie w celu powstrzymania i zminimalizowania szkód - gdy incydent ma się wydarzyć lub już się wydarzył. Jest to ważny element cyberobrony dla każdej organizacji, ale jest to jeden z elementów, a nie kompletne rozwiązanie.
Z logicznego punktu widzenia, proaktywna obrona jest najważniejsza. Ale to nie wszystko. Sprawia również, że SOC jest bardziej wydajny i mniej zajęty. Nie tylko wzmocni to cyberochronę, ale także pomoże obniżyć koszty i utrzymać lepszą kontrolę kosztów SOC.
Po co potrzebna byłaby straż pożarna do gaszenia pożaru, gdyby wszyscy podjęli niezbędne proaktywne działania?
Jan Willem Plokkaar
dyrektor sprzedaży na kraje Beneluksu w Holm Security
Związek między SOC a zarządzaniem podatnościami
Czy zatem programy zarządzania podatnościami i SOC są oddzielnymi funkcjami, które działają jednocześnie, ale niezależnie, czy też można je w jakiś sposób zintegrować?
Bardzo niewiele organizacji zintegrowało obecnie swój SOC z programem do zarządzania podatnościami. Nie dzieje się tak dlatego, że nie ma to sensu - chodzi raczej o dojrzałość. Mam nadzieję, że w przyszłości zobaczymy więcej programów zarządzania podatnościami zintegrowanych z SOC
Jan Willem Plokkaar
dyrektor sprzedaży na kraje Beneluksu w Holm Security
Zintegrowane zarządzanie zagrożeniami
SOC może wykorzystywać dane o podatnościach, aby zrozumieć potencjalne zagrożenia dla organizacji. Znając podatności obecne w systemach, zespoły SOC mogą ustalić priorytety monitorowania i obrony przed najbardziej krytycznymi zagrożeniami.
Proaktywne bezpieczeństwo
Zarządzanie podatnościami zapewnia proaktywne podejście do cyberbezpieczeństwa poprzez identyfikowanie i eliminowanie luk w zabezpieczeniach, zanim zostaną one wykorzystane. Zmniejsza to liczbę potencjalnych incydentów, na które SOC musi reagować.
Reagowanie na incydenty
Gdy SOC wykryje incydent, zrozumienie istniejących podatności może pomóc w ocenie zakresu i wpływu ataku. Może również informować o strategii reagowania, podkreślając, które podatności mogły zostać wykorzystane.
Ciągłe doskonalenie
Spostrzeżenia z operacji SOC, takie jak powtarzające się wektory ataków lub typowe exploity, mogą zostać wykorzystane w programie zarządzania podatnościami w celu udoskonalenia skanowania i działań naprawczych.
Koordynacja i komunikacja
Skuteczna komunikacja i koordynacja między SOC a zespołami ds. zarządzania podatnościami zapewnia, że zidentyfikowane luki w zabezpieczeniach są szybko usuwane, a środki bezpieczeństwa są stale ulepszane w oparciu o najnowsze informacje o zagrożeniach i dane o incydentach.
Wniosek: potrzebujesz obu rozwiązań, ale zacznij od zarządzania podatnościami
Rozwiązanie SOC i nowoczesna platforma do zarządzania podatnościami są uzupełniającymi się elementami solidnej strategii cyberbezpieczeństwa. SOC koncentruje się na wykrywaniu zagrożeń w czasie rzeczywistym i reagowaniu na incydenty, podczas gdy platforma do zarządzania podatnościami ma na celu proaktywne identyfikowanie i eliminowanie luk w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane. Razem pomagają one organizacji utrzymać silną pozycję w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Z naszego doświadczenia wynika, że większość organizacji nie ma budżetu na oba te działania, więc zarządzanie podatnościami jest pierwszym i najważniejszym krokiem, ponieważ zwiększa skuteczność i efektywność kosztownego zespołu SOC i innych środków bezpieczeństwa cybernetycznego.
Dowiedz się więcej o Nowoczesnej platformie do zarządzania podatnościami:

Mateusz Piątek
senior product manager Safetica / Holm Security / Senhasegura
Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
piatek.m@dagma.pl
532 570 255
Podobne wpisy:
Polecane wydarzenia: